Preaload Image

Academic Achievement

Sr.No. Name of Students Percentage Year
1 PALKAR RAHUL DATTATRAY 79.57 First year E&TC Engineering
2 PAWAR SHANTANU RANDHIR 73.86
3 JADHAV SANIKA RAJENDRA 73.57
1 ZAGADE POOJA RAMDAS 89.22 Second year E&TC Engineering
2 NALBALWAR RAJESHWARI DILIP 87.11
3 KHOT AKSHATA SHITALKUMAR 86.44
1 POLEKAR SONIYA KUMAR 77.18 Third Year E&TC Engineering
2 VIRKUD NINAD RAJENDRA 75
3 RAJGURU REKHA VITHHAL 73.24

 

Sr.No. Name of Students Percentage Year
1 KHOT AKSHATA SHITALKUMAR 81.43 First year E&TC Engineering
2 NALBALWAR RAJESHWARI DILIP 80.71
3 NALAWADE DEVEN SANTOSH 79.29
1 POLEKAR SONIYA KUMAR 62.63 Second year E&TC

Engineering

2 VIRKUD NINAD RAVINDRA 61.63
1 KHEDEKAR PRACHI PRAKASH 83.47 Third Year E&TC Engineering
2 KAMBLE RUTUJA PRAKASH 82.94
3 KARALE URMILA SUBHASH 81.12
Sr.No. Name of Students Percentage Year
1 RAJGURU REKHA VITTHAL 72.14 First year E&TC Engineering
2 KOLI DURVESH DASHRATH 67.29
3 KHAN RAFIYA AKHTAR 66.43
1 KHEDEKAR PRACHI PRAKASH 83.75 Second year E&TC Engineering
2 KAMBLE RUTUJA PRAKASH 80.88
3 MAHAJAN MAYUR NITIN 78.75
1 YADAV SHUBHANGI DILIP 88.13 Third Year E&TC Engineering
2 PASALKAR BHAGYASHRI MARUTI 85.75
3 BAPAT SHREYAS MANISH 84.38

 

Details of co-curricular activity

Sr.No Type of Activity & Details (Paper Presentation/quiz/etc.) Date Name of Participating Student Organizing Body And Organizing Institute Awards (Winner/ Participation) Level (State/national/etc.)
1. Avishkar-2018 15 March 2018 Mr.Shardul Bhingardive,

Ms.Megha Gurav,

Mr.Mithilesh Honnavarkar

Zeal College of Engineering,Pune Second Position State
2. Persona fest’18 Blockout Coding 15 to 18 Feb 2018 Mr. Atul Sutar

Ms. Vrushali Dhumal

Ms. Nisha Gaikwad

MIT Art, Design & Technology University Participation National
3. Persona fest’18 JAVA Genie 15 to 18 Feb 2018 Mr. Atul Sutar

Ms. Nisha Gaikwad

MIT Art, Design & Technology University Participation National
4. Google Certification 2018 Mr. Kashinath Vhanmane Digital Unlocked World Participation

(Pass)

National
5. Technica 2K18

Technical Quiz

12 & 13 Feb 2018 Mr. Ninad Tongay (Runner-up)

Ms. Gouri Ghanwant

Mr. Laxman Reddy

Ms. Krutika Bharekar

Ms. Akanksha Sawant

Ms. Nisha Gaikwad

MIT Polytechnic

 

 

Runner-up

&

Participation

State
6. Technica 2K18

Techno Gondhal

12 & 13 Feb 2018 Ms. Rashmi Divekar

Ms. Shivani Mutke

Ms. Pooja Gore

Ms. Priyanka Shejal

Ms.Priyanka Atole

MIT Polytechnic Participation State
7. Jishin’ 18

Technical

Quiz

12 & 13 Feb 2018 Ms. Afroz Mulani

Ms.Sukeshni Kedari

Ms. Pranjal Shewale

Ms. Kajal Raykar

Bharthi Vidyapeeth’s College of Engg for Women Participation National
8. Jishin’ 18

Galastic Hunt (Treasure Hunt)

12 & 13 Feb 2018 Ms. Afroz Mulani

Ms.Sukeshini Kedari

Ms. Pranjal Shewale

Ms. Kajal Raykar

Bharthi Vidyapeeth’s College of Engg for Women Participation National
9. TechnoVision 2018

Technical

Quiz

10 & 11 Jan 2018 Ms.Nisha Gaikwad

Ms. Shraddha Pawar

 

TSSM Bhivarabai sawant College of Engg & Research, Polytechnic. Participation National
10. Technofest

2k18

Clash Of Code

19 & 20 Jan 2018 Ms. Shraddha Pawar

Ms. Nisha Gaikwad

Ms. Pooja Walke

Ms. Gouri Ghanwant

Mr. Tanmay Patil

Government Polytechnic Participation State
11. Technofest

2k18

Hot Keys

19 & 20 Jan 2018 Ms. Tanvi Dhage

Mr. Rushi Chatur

Ms.Mrunal Bhosle

Ms. Snehal Gaikwad

Ms. Rashmi Divekar

Ms. Pooja Gore

Mr. Akshay More

Ms. Kajal Raykar

Ms. Afroz Mulani

Mr.Kashinath Vhanmane

Ms. Pooja Parve

Ms. Samruddhi D

Ms Tejasvi K

Ms. Sonali Thanambir

Ms. Sukeshni K

Ms. Tejasvi Kothmire

Ms. Trupti Mane

Mr. Chetan Waghmar

Government Polytechnic Participation State
12. Technofest

2k18

Webber

19 & 20 Jan 2018 Ms. Vaishnavi Ghodke Government Polytechnic Participation State
13. MSBTE State Level Technical Paper Presentation 11 Sept 2017 Mr. Ninad Tongay Pimpri Chinchwad Polytechnic First Prize (Winner) State
14. Technophilia

Software Challenge

28 Sept 2017 Ms Rashmi Divekar MIT Polytechnic Participation State
15. Esperanza Techfest

Poster Presentation

 2017 Ms. Rajeshree Bhor

Ms. Sneha Dange

ZEAL College of Engineering & Research Winner State
16. Esperanza Techfest

Quiz

 2017 Ms. Samruddhi Dsai ZEAL College of Engineering & Research Participation State
17. Spectra 2K17

Sherlock’s Mind

28 Sept 2017 Mr. Yash Ingale

Mr. Shubham Surve

Mr. Harshad Jadhav

Mr. Siddharth Jagdave

MIT Polytechnic Participation State
18. Techno Quiz 27 Sept 2017 Mr. Atul Lavhate

Ms. Priyanka Shejal

Mr. Mithilesh Honnavarkar

Ms. Nilam Pawar

Ms. Shruti Kashid

Ms. Krutika Bharekar

Mr. Laxman Reddy

Ms. Pooja Walke

Ms. Bhishali Rathod

Mr. Aakash Shinde

Mr. Shivam Kolhe

Ms. Akanksha Sawant

Ms. Megha Gurav

Ms. Aisha Banekar

Ms. Gouri Ghanwant(2nd Prize)

Mr. Shardul Bhingardive

Ms. Anuja Wadingekar

Ms. Shubhangi Gonte

Ms. Priyanka Atole

Zeal Polytechnic Participation State
19. ZEAL Confluence 17

Paper Presentation

 

27 Sept 2017 Mr. Ninad Tongay (Winner)

Ms. Rashi Chaubal

Mr. Aaditya Chauhan

Mr. Laxman Reddy

Mr. Mithilesh Honnavarkar

 

 

Zeal Polytechnic Participation State
20. Mind Spark

Lan Slam

2017 Mr. Shardul Bhingardive

Mr. Kalpit Vyas

College of Engineering Participation State
21. Mind Spark

Code Junkie++

2017 Mr. Laxman V Reddy

Mr. Mithilesh Honnavarkar

Ms. Krutika Bharekar

Mr. Aditya Chauhan

Ms, Akansha Sawant

Mr. Kalpit Vyas

College of Engineering Participation State
22. Linuxation’18

Workshop

2018 Ms. Pooja Kashinath Parve

Ms Tejasvi Kothmire

Mr. Chetan Waghmar

Ms. Trupti Mane

 

MIT Participation

 

Sr.No Type of Activity & Details(Paper Presentation/quiz/etc.) Date Name of Participating Student Organizing Body And Organizing Institute Awards (Winner/ Participation) Level (State/national/etc.)
1. Techno Vision 2017

Project Competition

6 & 7 Feb 2017 Mr. Vikas Yadav

Ms. Akshada Sarolkar

Ms. Pooja Sapkal

Ms. Nikita Rathod

Mr. Saras Sangle

Ms. Shalini Mahalunge

Ms. Gayatri Jori

Ms. Shraddha Pokale

Ms. Komal Sapkal

Ms. Sana Shaikh

Ms. Rutuja Khedekar

Bhivarabai Sawant College of Engineering & Research Participation National
2 Techtonic

Technical Quiz

2017 Mr. Omkar Patil

Mr. Rushikesh Darwatkar

Mr. Adil Shaikh

Mr. Swapnil Jagtap

Mr. Santosh Phad

Sinhgad Institutes Participation State
3 Techtonic

Clash of Codes

2017 Ms. Aishwarya Shinde

Ms. Shubhangi S

Mr. Lokesh Shetty

Sinhgad Institutes Participation State
4 Techtonic

E- Hacker’s Arena

2017 Mr. Ankit Sarode Sinhgad Institutes Winner State
5 Techtonic

Hidden Leaf

2017 Ms Sana Shaikh

Ms. Vaibhavi Paygude

Ms. Gayatri Jori

Ms. Shalini Mahalunge

Ms. Rutuja Khedekar

Ms.Shruti Kashid

Ms. Nilam Pawar

Mr. Ajinkya Khedekar

Ms. Shabnam Shaikh

Ms. Pooja Paramane

Ms. Shraddha Pokale

Ms. Komal Sapkal

Ms. Pooja Walke

State
6. Zeal Confluence

Paper Presentation

27 Sept 2016 Mr. Ninad Tongay (Winner)

Mr. Aniket Kumar Varma (Winner)

Mr. Baliram Baonsode (Runner up)

Ms. Surabhi Shinde

Mr. Aniket Kumar Varma

ZEAL Polytechnic Participation State
7. Techno Quiz 27 Sept 2016 Mr. Kashinath Bongarge

(Winner)

Mr. Baliram Bansode

(Runner up)

Mr. Ninad Tongay

Mr. Santosh Phad

Mr. Vikas Yadav

Mr. Laxman Reddy

ZEAL Polytechnic Participation State
8. Mind Spark’16

Cybage Hackathon

17 & 18 Sept 2016 Ms. Nikita Rathod

Mr. Aditya Topte

Ms. Gayatri Jori

 

College of Engineering Participation State
9 Mind Spark’16

Code Junkie ++

17 & 18 Sept 2016 Ms. Nikita Rathod

Mr. Aditya Topte

Mr. Vishal Shinde

Ms. Kajal Tupe

Ms. Pooja Paramane

Mr Saras Sangle

Mr. Shubahm Pawar

Mr. Swapnil Jagtap

Mr. Santosh Phad

College of Engineering Participation State
10 Mind Spark’16

Xterminate

17 & 18 Sept 2016 Ms. Nikita Rathod

Mr. Aditya Topte

Ms. Kajal Tupe

Ms. Pooja Paramane

Mr Saras Sangle

Mr. Shubahm Pawar

College of Engineering Participation State
11 Mind Spark’16

Qonnoiser

17 & 18 Sept 2016 Mr. Aditya Topte

Mr. Vishal Shinde

 

 

College of Engineering Participation State
12 Credenz‘ 16

Quiz

9 & 10 Sept 2016 Mr. Shubham Pawar

 

Pune Institute of Computer Technology Participation State
13 Credenz‘ 16

Reverse Coding

9 & 10 Sept 2016 Mr. Shubham Pawar

 

Pune Institute of Computer Technology Participation State
14 Credenz‘ 16

Clash Senior

9 & 10 Sept 2016 Ms Shrutika Pawaskar

Ms Snehal Surve

Ms. Shubhangi Shelar

Ms. Aishwarya S

Pune Institute of Computer Technology Participation State
15 Credenz‘ 16

Clash Junior

9 & 10 Sept 2016 Mr. Pavan Jadhav

Ms. Surabhi Shinde

Ms. Kajal Tupe

Mr. Baliram Bansode

Mr. Shubham Pawar

Mr. Saras Sangle

Mr. Santosh Phad

Mr. Swapnil Jagtap

Pune Institute of Computer Technology Participation State
16 Entrepreneurship Awareness Camp 22 to 42 Aug 2016 Mr. Swapnil Jagtap

Mr. Rushikesh Darwatkar

ZEAL Polytechnic Participation
17 “ZEALOTSAV”

Academic

2016 Mr. Shetty Lokesh ZEAL Polytechnic Winner
18 Spectra 2.0

Junkyard

2016 Mr. Swapnil Jagtap MIT Polytechnic Participation State

Sports Achievement

Sr.no Name of student Event Venue Year
1 More Piyush Wrestling 70kg Ekalavya Polytechnic 2017
2. JadhavYallappa Wrestling 65kg Ekalavya Polytechnic 2017